All rights reserved.

                                                 2019 ART SHOW WINNERS                             
                                Click on Title to View Painting

Congratulations to all who participated in the Everett Arts Association 2019 Spring Arts Festival
        Judging our event were Dottie Doucette,Valerie  Borgal, and Marilyn Swift.



BEST OF SHOW
Yudith Perez, “The Girl”

OILS
First Place: Lois Hutchinson, “Nantucket Sunset"
Second Place: Ann LoConte, "Mushroom"
Third Place: Marjorie Taber, “Ocean Dynamics”
Honorable Mention: Lois Hutchinson, “Nantucket Marsh”
               
ACRYLICS
First Place: Frank Tomassello, “The Gate”
Second Place: Helen Scoppettuolo, "Butterflies and Flowers"
Second Place:  Frank Tomassello, "Weathered Lighthouse"
Third Place: Karyn Alzayer,
“Penelope's Dream”
Third Place:Janice McPhee, "Harvest Time"
Honorable Mention: Patricia Epsimos,
“Autumn Day”
                Patricia Epsimos,”Atlantis”
                Pricila Rodriquez, “There is Always Beauty to Contemplate”
                Pricila Rodriquez, "Paradise on the Beach with its Seashells"
                Frank Tomasello, “Motif”      
           
WATERCOLOR
First Place: Josephine Rivers "Mardi Gras”
Second Place: Maryann Trudeau, “The Mill by a Stream”
Third Place: Maryann Trudeau, “Blue on Blue”
Honorable Mention: Maryann Trudeau, Pots and Pots of Flowers"
                        Josephine Rivers, "Red Barn"    

DRY MEDIA        
First Place: Ann LoConte,
"Birch Trees”
Second Place: Jackie Miller, "Untitled”
Third Place: Janice McPhee, “Natures Splendor in a Cup”
Honorable Mention: Christine Hansen, "Y's in the Trees"
                
MIXED  MEDIA
First Place: Jackie Miller, "Icon 160”
Second Place: Patricia Epsimos, “The African Queen”
Third Place: Yudith Perez, “My Hair”
Honorable Mention: Christine Hansen, "Monarch Butterfly"
                         Yudith Perez, "Flower Lady"

MINIATURES
First Place: June Moloney, “Cat Woman”
Second Place: June Moloney “Lion of the Serengeti”
Third Place: Patrica Epsimos, “The Red Hat”
Honorable Mention: Yudith Perez, "Flower 2"

CRAFTS
First Place: Martha Sosnowski, "Christmas Large Tablecloth"
Second Place: Karyn Alzayer, "Summer Strummer"
Third Place: Martha Sosnowski: "1 Knit Sweater"
Honorable Mention: Karen Alzayer
, "Wishing Wall for Everett"

PHOTOGRAPHY
First Place: Donna Ahlin-Dodier, ”Sweet N Juicy”
                            
Everett Arts Association
Everett, Massachusetts